Tvorba MFK

V roce 1916 vyšla bábince první knížka lidových říkadel a písniček Našim dětem. Následovaly další knížky – Od svítání do šera, Jarabáček, Naše koledy, Pohádky pro maličké, Skřivánčí písně, Chodský písně, K Ježíškovi a mnohé další dětské knížky a leporela, z nichž bylo i pár v angličtině. Za druhé světové války ilustrovala Babičku Boženy Němcové, i Karafiátovy Broučky. Nejedno dítko mělo od bábinky Můj památníček, nebo se učilo číst z prvního prvorepublikového slabikáře Poupata, ze kterého se děti učily od konce dvacátých let až do roku 1948.

Známé jsou také její obrázky reprodukované na velikonočních a vánočních pohlednicích a kalendáře s lidovými písněmi a krojovanými studiemi, připomeňme si i originální vystřihovací betlémy. V Národopisném betlému, má skoro každá ze 40 lidských postaviček jiný kroj, a to z různých koutů bývalého Československa. Dochovaly se také návrhy na soupravy dětského porcelánu, balící vánoční papíry, reklamní slogany a plakáty pro Sokol i jiné významné instituce. S dřevěnými kostičkami s motivy českých pohádek si mnozí z vás zajisté také hráli.

Až po její smrti, byla v roce 1993 vydána obsáhlá kniha říkadel, hádanek a pohádek Pro naše děti a mámy. Právě od 90. let se začínají opět vydávat její knihy, kostičky, kalendáře a vystřihovací betlémy. Postupně pak například v nakladatelství Paseka vycházejí opakovaná vydání Broučků, Babičky, K Ježíškovi, Pohádky pro maličké, Národopisný betlém a jiné. Autorská práva spravuje nadále rodina MFK.